Przemierzając kolejne wspaniałe miejsca na naszym nurkowym szlaku, ostatnio trafiliśmy do Szweceji, gdzie odwiedziliśmy przepiękną zalaną kopalnię Tuna.

Jest to doprawdy magiczne miejsce, które odznacza się niską temperaturą wody i… bardzo dobrze! Dzięki temu mogliśmy przetestować nasze produkty w naprawdę ekstremalnych warunkach.

Pod wodę oprócz masek, płetw i innych drobnych akcesoriów zabraliśmy m.in. suche skafandry OMS OOtwo oraz zestawy automatów Evoque, zarówno w konfiguracji backmount Smartstream System with Performance Double Wing do twinsetu, jak i w wariancie sidemount Sidestream 27 oraz płetwami Slipstream.

Tuna Hästberg, to popularna zalana szwedzka kopalnia rudy żelaza, posiadającej przeszło 600-letnią tradycję wydobywczą. Prace wstrzymano tu już w latach .40 XX w., jednak nie oznacza to, że miejsce zostało opuszczone i zapomniane. Jak to nie raz już w podobnych przypadkach bywało, eksploracją i znalezieniem nowego wymiaru dla niezwykłej kopalni zajęli się… nurkowie!

OMS sidemount
Nurek: Andrzej Górnicki | skafander: OMS OOtwo | uprząż sidestream 27 | płetwy OMS Slipstream, Lava Orange

Miejsce zlokalizowane jest w głębi kraju, ok. 530 km od Karlskrony i 240 km od stolicy Szwecji Sztokholmu. Będąc już na miejscu, aby móc rozpocząć nurkowanie, należy dostać się na trzeci poziom kopalni, który znajduje się ok. 80-100 m pod ziemią. Właśnie tutaj odnajdziecie wejście do wody i zalanych tuneli, gdzie zaczyna się każda nurkowa przygoda w kopalni Tuna. Zanim jednak będziemy mogli zanurzyć się w krystalicznej wodzie, musimy najpierw pokonać schody wiodące w dół, które liczą sobie niemal 500 stopni! Ale bez obaw! Na szczęście cały ciężki sprzęt niezbędny do podwodnej eksploracji, jest zwożony na dół dzięki wykorzystaniu specjalnego wózka.

A skoro o sprzęcie mowa, to przejdźmy do tego, jak spisały się produkty ze stajni OMS! Suchy skafander OMS OOtwo idealnie sprawdza się w tak ekstremalnych warunkach, jak zimna woda o temperaturze 4°C. Oczywiście sam skafander nie był by wstanie zapewnić nam odpowiedniego komfortu termicznego, gdyby nie właściwie dobrany ocieplacz. W tym wypadku postawiliśmy na absolutny top, czyli produkty polskiej firmy No Gravity, model Sea Lion Plus, które nie dość, że są dość elastyczne, to jeszcze zapewniają najwyższą możliwą ciepłotę.

Nurek: Julia Lachovska | skafander: OMS OOne damski | skrzydło: Performance double kolor: Miami Blue | maska: Tattoo kolor: Miami Blue

Podczas trwającego ponad 70 minut nurkowania, automaty OMS Evoque wystawione na próbę lodowatej wody nie sprawiały żadnych problemów. To jednak nie powinno nas dziwić, w końcu jest to zestaw dedykowany do nurkowania w zimnych wodach i nie tylko posiada odpowiednią normę, poświadczoną wymagającymi testami.

Podczas nurkowania w konfiguracji bocznej wykorzystaliśmy worek Sidestream 27. Jest to najnowsze rozwiązanie do sidemount znajdujące się w ofercie OMS. Po szybkiej rekonfiguracji zestawu zrobiliśmy kolejne dwa nurkowania w takim zestawie i trzeba przyznać, że całość sprawuje się bez najmniejszych zastrzeżeń zaś ułożenie butli jest wzorowe, co z pewnością ucieszy wszystkich, którzy pragną zachować streamline.

Szwecja Tuna Hastberg, zalana kopalnia żelaza.

Na koniec zaś warto wspomnieć, że każdy nurek chcący zanurkować w zalanej kopalni żelaza Tuna Hästberg, nie powinien odkładać tej wyprawy zbyt długo, gdyż miejsce jest po prostu obłędne! Co ciekawe, Tuna jako miejsce nurkowe przyjmuje nie tylko nurków technicznych z uprawnieniami jaskiniowymi, ale posiada również część, do której dostęp mają nurkowie OWD. Jednak więcej o tym będziecie mogli przeczytać w następnym wpisie na naszym blogu.

Chciałbyś odwiedzić jakieś ciekawe nurkowo miejsce brakuje ci sprzętu lub gotówki napisz do nas na pewno się odezwiemy a każdy ciekawy projekt wesprzemy zarówno finansowo jak i sprzętowo. Pisz na biuro(at)omsdive.pl

Leave A Comment

seventeen − eleven =